Polish English French German Italian

Porządek Mszy Świętej

DNI POWSZEDNIE
7.00 , 18.00

NIEDZIELE   7.30,  9.00,  10.30,
12.00 (za parafian i dobroczyńców)
16.00
17.30 (dla młodzieży)
19.00

ŚWIĘTA KOŚCIELNE: 7.00 , 9.00 , 16.00 , 17.30 , 19.00

Kancelaria

- poniedziałek-sobota: od 8:00-9:00, 17:00-17:45

Sprawy ślubne
- codziennie w godzinach pracy kancelarii

Sprawy pogrzebowe
- codziennie w godzinach pracy kancelarii. Poza tymi godzinami należy zgłaszać się do recepcji Centrum Katolickiego (12.00 - 20.00)

Proboszcz przyjmuje interesantów :
Codziennie od 08:00 do 09:00
lub po uzgodnieniu telefonicznym
e-mail: kancelaria@krzyz.lomza.pl


Kontakt z parafią

Parafia Rzymskokatolicka
pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży

Adres:
ul. Zawadzka 55
18-403 - Łomża
tel. (86) 216 89 05

e-mail: parafia@krzyz.lomza.pl
             
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA 67 1020 1332 0000 1702 0027 4126
PORZĄDEK MSZY Sprawdź przebieg mszy świętej
KANCELARIA Sprawdź godziny otwarcia kancelarii
KONTAKT Sprawdź jak się z nami skontaktować

Kolęda

Ewangelia dla dzieci

Radość spod kapelusza

 

FanPage Parafii

     

Gazetka Parafialna

panel_WN

Video parafia

Galeria

koncert kold 2
koncert kold 2
p1010236
p1010236
bud 230
bud 230
bud 017
bud 017
„Makbet” w Naszym kościele PDF Drukuj Email
sobota, 06 lipca 2013 07:29
makbet1Przyjechali z najlepszych teatrów operowych Polski i Europy. Nigdy wcześniej razem nie występowali, a na próby mieli tylko cztery dni. Mimo tych trudności artyści biorący udział w jednej z najwspanialszych oper Giuseppe Verdiego „Makbet”, opartej na dramacie Williama Szekspira o tym samym tytule, odnieśli ogromny sukces. Opowieść o prowadzącej do tragedii niepohamowanej żądzy władzy, która miała być i w istocie była głównym wydarzeniem jubileuszowego XX Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, podbiła publiczność rozmachem i poziomem wykonania.
– Stworzyliśmy absolutne dzieło sceniczne – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu oraz jednocześnie reżyser, autor inscenizacji, scenografii oraz projektant kostiumów „Makbeta”. – Lepszego operowego podsumowania 20-lecia festiwalu nie mogłem sobie wyobrazić!

Włoski kompozytor Giuseppe Verdi (1813 – 1901) stworzył w 1847 r. operowe arcydzieło, które sam szczególnie cenił. „Makbet” już wtedy przyjmowany był entuzjastycznie, będąc do dnia dzisiejszego dziełem należącym do operowego kanonu. Dlatego też Jacek Szymański zdecydował się przygotować inscenizację tej opery w roku jubileuszu swego festiwalu.Jak w latach ubiegłych po wieczornej mszy św. kościół p.w. Krzyża Świętego zamienił się w salę operową wypełnioną spragnionymi artystycznych przeżyć słuchaczami. Co ciekawe „Makbet”, pomimo tego, że brakuje w nim typowego dla opery wątku miłosnego – wartka akcja oparta jest na mrocznej intrydze, pełnej morderstw i przemocy - święci triumfy na całym świecie. Podobnie było i w Łomży. Pomimo tego, że był to sceniczny debiut tej obsady „Makbeta” z racji tego, że wszyscy soliści brali wcześniej udział w innych inscenizacjach opery Verdiego – było co podziwiać. Oczarowana publiczność szczególnie gorąco oklaskiwała wspaniałe arie Lady Makbet (Magdalena Meziner) na początku II aktu oraz jej dramatyczno-wokalny popis w akcie IV, kiedy to obłąkana królowa krąży w lunatycznym śnie po zamkowych komnatach, próbując zetrzeć z rąk plamy krwi.

– Trzynaście lat temu zaśpiewałam na festiwalu recital i bardzo mile to wspominam – mówi sopranistka Magdalena Meziner. – Festiwal w tym roku jest naprawdę wyjątkowy, a cała obsada „Makbeta” była rewelacyjna, nie tylko pod względem wykonawczym. To był jeden z moich najprzyjemniejszych „Makbetów”, bo raz już śpiewałam tę rolę we Francji i raz w Polsce. No i po raz pierwszy śpiewałam jako Lady Makbet w kościele! Równie entuzjastycznie przyjęto duety Lady Makbet i Makbeta (Rafał Songan) w aktach I i III. Bardzo lubiany w Łomży baryton Rafał Songan niezwykle efektownie zaprezentował się
także w ostatnim akcie, kiedy to po śmierci żony Makbet zdał sobie sprawę z tego, jak mało warte są władza i zaszczyty w kontekście znikomości życia.

– Ta inscenizacja w tym miejscu miała wielki urok – mówi Rafał Songan. – Mam wielki sentyment nie tylko do całego festiwalu, ale i do tego kościoła i parafii. To imponujące, że przyszło tak dużo ludzi. Ten festiwal przez 20 lat wychował grono odbiorców, co jest wyczuwalne, słyszalne i widoczne – to coś wspaniałego! Dlatego z wielką przyjemnością i sentymentem zawsze wracam do Łomży.

Równie chętnie wracają do Łomży lub występują w niej po raz pierwszy inni artyści, tacy jak:
Marek Szymański (Malkolm), Rafał Korpik (Banko), Karol Bochański (Makduf), Anna Osior (Dama Dworu), pianistka Olena Skrok, organista Piotr Łukaszczyk czy dyrygent Jan Kurek. To również dzięki nim oraz chórowi i statystom „Makbet” stał się wydarzeniem festiwalu.
– Pokazaliśmy cudowną muzykę króla opery Giuseppe Verdiego i przepiękne głosy, których w Łomży jeszcze nie było! – ocenia Jacek Szymański. – Magdalena Meziner zaśpiewała przepięknie cztery arie Lady Makbet. Śpiewającego rolę Makbeta Rafała Songana też nie powstydziłby się żaden teatr na świecie. Przecież Verdi wstawiał w każdą rolę niewiarygodne fiorytury, niewiarygodną akrobatykę wokalną! A ponieważ ciągle nie mamy w Łomży sali ze sceną i odpowiednim zapleczem scenicznym, dzięki zrozumieniu księdza proboszcza parafii p.w. Krzyża Świętego, Andrzeja Godlewskiego oraz biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, mieliśmy gdzie wystawić tę wspaniałą operę!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski
źródło 4lomza.plPoprawiony: sobota, 06 lipca 2013 07:48
 

Warto wiedzieć

Przygotowanie do chrztu
Warunki udzielenia Chrztu Świętego

- Prawo kościelne stanowi, że chrzcić należy dzieci, którym rodzice gwarantują katolickie wychowanie religijne.

- Jeżeli rodzice żyją w konkubinacie bez przeszkód do sakramentu małżeństwa (związku niesakramentalnym), powinni najpierw zawrzeć sakrament małżeństwa.

- Chrzty odbywają się w I i III niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 12.00.

- Chrzest zgłaszamy w tygodniu poprzedzającym planowaną datę, najpóźniej do piątku.

- Chrzestni spoza naszej parafii powinni przedstawić zaświadczenie od swojego proboszcza o dopuszczeniu do godności ojca / matki chrzestnej.

Sakramen bierzmowania

Warunki przygotowania do sakramentu bierzmowania

- Sakrament przyjmujemy w parafii na terenie której mieszkamy.
 
- Zgłoszenie do bierzmowania dokonuje się przez złożenie odpowiedniej deklaracji.

- Deklaracje pobiera się w zakrystii lub kancelarii.

- Deklarację należy złożyć do 15 czerwca

- Przygotowanie do bierzmowania odbywa się w niedziele na Mszy św. o godz. 17.30 oraz na cotygodniowych spotkaniach w grupach pod kierunkiem animatora.

Pogrzeb katolicki

Podstawowe informacje na temat pogrzebu w naszej parafii

- Prawo kościelne stanowi, że pogrzeb katolicki przysługuje osobie, która prowadziła życie wiary, czemu dawała świadectwo przez praktyki religijne (uczęszczała na Eucharystię, przystępowała do sakramentów świętych, przyjmowała wizytę kolędową kapłana). 
 
- Osoby, które prowadziły życie niemoralne, sprzeczne z wiarą i obyczajami chrześcijańskimi muszą się liczyć z możliwością ograniczenia niektórych elementów pogrzebu lub jego odmową. 
 
- Pogrzeb należy zgłosić możliwie najwcześniej w kancelarii parafialnej, nawet poza godzinami urzędowania (jeśli to niemożliwe, można się zgłosić w Centrum Katolickim)
 
- Jeśli osoba nie była blisko znana duszpasterzom, zgłaszając pogrzeb należy przedstawić w zależności od sytuacji zaświadczenie kapelana szpitala o przystąpieniu do sakramentu chorych bądź pamiątkę ostatniej spowiedzi wielkanocnej, chyba, że któryś z duszpasterzy parafii opatrzył zmarłego sakramentami na drogę do wieczności.

Sakrament I Komunii Świętej
Warunki przygotowania do sakramentu

- Sakrament przyjmujemy w parafii na terenie której mieszkamy.

- Zgłoszenie do sakramentu dokonuje się przez złożenie odpowiedniej deklaracji.

- Deklaracje pobiera się w zakrystii lub kancelarii.

- Deklarację należy złożyć do 15 czerwca

- Przygotowanie do I Komunii Świętej odbywa się w niedziele na Mszy św. o godz. 16.00.

Modlitwa do św. Michała Arch.
MODLITWA
DO ŚWIĘTEGO
MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele
broń nas w walce.
A przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź nam obroną.
Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie prosimy.
A Ty, Książe wojska niebieskiego,
szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz krążą po świecie,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen

Foto Parafia

Polecamy

Wirtualny spacer

par
      Zapraszamy do wirtualnego
                   zwiedzania

2011 Parafia Krzyża Świętego w Łomży  nr. konta: PKO BP S.A. O/ŁOMŻA 67 1020 1332 0000 1702 0027 4126
                                                                                                      point

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies i wyraża zgodę na ich zapisywanie na swoim urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej o plikach Cookies i możliwości zmiany ustawień przeglądarki: Polityka Cookies.

Rozumiem: