Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
„Pieśni radością Królowi wielkiemu śpiewajcie…” tymi słowami pieśni „Canticorum iubilo”, do muzyki Georga Fredricha Handela, rozpoczną się jubileuszowe X Spotkania Chóralne „Cecyliada 2019”. To, organizowane co roku w święto św. Cecylii – patronki chórzystów, lutników, muzyków i organistów – muzyczne wydarzenie zgromadzi tym razem pięć lokalnych chórów: „Cantilena Domini” z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Łomży, pod dyrekcją s. Elzbiety Pielak; dyrygowany przez Dariusza Stepnowskiego chór „Natalis Mariae” z parafii Narodzenia NMP w Nowogrodzie; zespól wokalny „Amici” z MDK-DŚT, pod dyrekcją Anny Kurowskiej, chór katedralny „Vox Humana” prowadzony przez Roberta Kuleszę oraz gospodarza tegorocznej „Cecyliady” – nasz parafialny chor „Spes Unica” dowodzony przez Katarzynę Szmitko.

Błogosławiona Hanna Chrzanowska – pielęgniarka – to nowa mieszkanka rodzinnego domu
naszej wspólnoty parafialnej. 13 października 2019 roku do świątyni Krzyża Świętego w Łomży
zostały uroczyście wprowadzone relikwie Błogosławionej, żyjącej w latach 1902 – 1973.
Jej życiorys starczyłby na obdzielenie nim kilku osób.

W sobotni wieczór, 28 września 2019 roku, po raz pierwszy odbył się w naszej parafii „Wieczór dla chcących kochać bardziej”. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, a głównymi gośćmi wieczoru byli Monika i Marcin Gomułkowie z Torunia – ewangelizatorzy, rodzice trójki dzieci, prowadzący na YouTube popularny kanał pn. „Początek wieczności”.

W minioną sobotę, 21 września w Brasilii – stolicy Brazylii – ofiarą brutalnego zabójstwa padł polski ksiądz. To pochodzący z Diecezji Łomżyńskiej kapłan, 71-letni ks. Kazimierz Wojno. „Ta wstrząsająca wiadomość zastała mnie w Baku – mówi w telefonicznej rozmowie proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, ks. Andrzej Godlewski. - Tutaj, wraz z grupą pielgrzymów, przemierzam azerbejdżańską ziemię, poznając kraj, do którego chrześcijaństwo dotarło w pierwszych latach naszej ery, jeszcze w czasach apostołów Jezusa.

Od 12 do 14 września br. przeżyliśmy w naszej parafii niezwykłe chwile związane z odpustem parafialnym. Jak co roku przypada on na 14 dzień września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest symbolem naszej wiary, ale też symbolem trosk życia codziennego, które musimy podejmować dnia każdego biorąc na swoje ramiona krzyż codziennych obowiązków życia.

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni!

Przed dwoma laty, w modlitwie różańcowej na granicach Polski zgromadziły się rzesze naszych rodaków, aby błagać Boga o miłosierdzie dla naszej Ojczyzny i świata. Dziś, kiedy obserwujemy coraz więcej sytuacji zagrażających naszej wierze i Kościołowi, chcemy na nowo stanąć do wspólnej modlitwy. Szerzące się antychrześcijańskie ideologie, publiczne bluźnierstwa, napaści na kościoły i kapłanów, znieważanie obrazów Matki Bożej i wizerunków Świętych, domagają się ze strony wiernych podjęcia duchowego dzieła pokuty i moralnej odnowy. Musimy na nowo jako Polska stanąć pod Krzyżem naszego Pana Jezusa Chrystusa.Parafia Krzyża Świętego w Łomży organizuje dwudniową pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego w Dąbrówce koło Ostrołęki. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 7- 8 września (sobota i niedziela) z noclegiem w Zbójnej. 

Stało się już tradycją, że na zakończenie wakacji parafia Krzyża Świętego w Łomży organizuje rodzinny rajd rowerowy. Tak też było przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2019/2020. W słoneczną, ciepłą niedzielę 1 września 2019 roku, po Mszy świętej celebrowanej od godz. 9.00, grupa młodych rowerzystów pod opieką rodziców, w kolorowym korowodzie wyruszyła sprzed kościoła Krzyża Świętego kierując się do Jednaczewa. Nad bezpieczeństwem całej grupy czuwał funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, pan podkomisarz Radosław Jankowski. Prowadząc uprzywilejowany motocykl służbowy niezwykle sprawnie zabezpieczał przejazdy rowerowej grupy przez skrzyżowania w mieście. Podczas pokonywania trudnego, krętego, leśnego odcinka trasy zapewniał bezpieczne wyprzedzanie i mijanie rowerzystów przez inne pojazdy.

Sierpień to, tradycyjnie, miesiąc licznych pielgrzymek. Rzesze wiernych z różnych zakątków naszego kraju zdążają pieszo, rowerami, autokarami, czy innymi środkami transportu na Jasną Górę, ale też ku innym miejscom kultu.

W czasie wakacji wzmaga sie także ruch na drogach. Czas wypoczynku sprzyja rodzinnym wyprawom turystycznym. – To, z kolei, generuje – niestety – więcej zagrożeń. W czasie nasilonego ruchu pojazdów łatwiej przecież o wypadek. Z tego względu corocznie w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na krew, która jest niezbędna dla ratowania życia i zdrowia ofiar drogowych kolizji. Stąd częstsze w tym okresie apele o humanitarny dar życia.

To już dwunasta Rowerowa Pielgrzymka z parafii Krzyża Świętego w Łomży. W tym roku to wyjazd najkrótszy, zaledwie dwudniowy. Trzynastu rowerzystów jak zwykle pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Godlewskiego wyruszyło do Zuzeli – miejsca narodzin oraz pierwszych dni życia Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126