Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
W minioną niedzielę, 2 lipca, do Łomży powrócili rowerzyści, którzy w dorocznej, 16. już pielgrzymce rowerowej, tym razem przemierzyli trasę od kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży na szczyt tatrzańskiego Giewontu. 

            Swoją pielgrzymkę rozpoczęli Mszą św. o godz. 7.00 w środę, 28 lipca, a w trasę wyruszyli tuż przed godz. 8.00. Jadąc non-stop w systemie sztafetowym, w trzyosobowych zespołach, które zmieniały się niemal co godzinę, dystans 592 km pokonali w 30 godzin. Tuż przed 15.00, przed Godziną Miłosierdzia, rowerowi pielgrzymi stanęli u stóp repliki krzyża na Giewoncie znajdującego się przy Sanktuarium pw. Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. 

            W ciągu 31 godzin rowerzyści przejechali przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie; przekroczyli Bug (w okolicach Ceranowa), dwukrotnie Wisłę (w Dęblinie i okolicach Krakowa), przejeżdżali obok Jeziora Dobczyckiego. Pokonanie wzniesień Gór Świętokrzyskich, Beskidu Zachodniego, Beskidu Wysokiego i Podhala wymagało szczególnego wysiłku. Podczas tych sześciuset kilometrów różnica poziomów terenu wyniosła ok. 900 metrów.            Przez całą drogę rowerzystom towarzyszył krzyż zabrany z naszej parafii oraz relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które na co dzień przechowywane są w naszym kościele. W piątek, 30 czerwca, rowerzyści pieszo wyruszyli na Giewont. Wejście pod ponad 15-metrowy krzyż zajęło wędrowcom 7,5 godziny. Wspinanie zaczęli od Kuźnic, przez  Kalatówki do Przełęczy Kondrackiej, a stamtąd już na szczyt Giewontu (1894 m n.p.m.). Po drodze pielgrzymi odprawili Drogę Krzyżową zanosząc modlitwę za parafię, za miasto i za wszystkich przyjaciół, którzy pomagają w parafii Krzyża Świętego. Na przełęczy rozłożona została flaga parafii Krzyża Świętego o powierzchni  36m2, którą uwiecznili na zdjęciu. Zejście wiodło przez Przełęcz w Grzybowcu i dalej do Doliny Strążyskiej. Cały czas wędrowcom w plecaku towarzyszył drewniany krzyż z Łomży oraz relikwie Drzewa Krzyża Świętego. O godz. 17.45, w zakopiańskiej parafii pw. Świętego Krzyża biskup Tadeusz Bronakowski, który jak co roku towarzyszy rowerowym pielgrzymom w ostatnim dniu pielgrzymki, odprawił Mszę św. „Na końcu zostanie tylko miłość” - przypominał słowa Edyty Stein, konwertytki i zakonnicy bp Tadeusz w homilii. „Tego właśnie uczy nas Krzyż Jezusa Chrystusa. Krzyż, który czcimy, który wyznajemy, który nosimy i ku któremu dążymy w swojej ziemskiej pielgrzymce”. 

            Cała pielgrzymka choć odbyła się bez kraks, wypadków oraz awarii została okupiona wielkim wysiłkiem. „Było chyba trudniej niż do Katynia” wspominali ci, którzy w 2013 roku uczestniczyli w tej niemal 900-kilometrowej wyprawie.

            Pielgrzymka mogła odbyć się dzięki życzliwości wielu osób i instytucji, przede wszystkim Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

ZZ

 • A00
 • A01
 • A02
 • A03
 • A04
 • A05
 • A06
 • A07
 • A08
 • A09
 • A10
 • A11
 • A12
 • A13
 • A14
 • A15
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.