Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Tego dnia Liturgia Kościoła wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści, dlatego też wszystkie Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm, czasem odbywają się uroczyste procesje.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako „Itinerarium Egeriae” lub „Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta”. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmowe liście.

W naszej parafii tegoroczna Niedziela Palmowa to także uroczyste zaprzysiężenie nowych członków Bractwa Krzyża, które już od lat działa we Wspólnocie Krzyża Św.

Bractwo Krzyża Świętego to męski ruch modlitewno-apostolski, duchowa wspólnota apostolska, którą przenika i łączy troska o zbawienie nie tylko członków, ale także środowiska ich życia, parafii, Ojczyzny i całego świata. Nie każdy może poświęcać się czynnej działalności parafialnej, charytatywnej lub społecznej, ale każdy może swoje życie: talenty, powołanie, modlitwy, prace, trudy i cierpienia – przepoić duchem apostolskim i włączyć się w dzieło odkupienia na wzór cierpiącego na krzyżu Chrystusa i współcierpiącej Jego Matki.
Nowymi członkami Bractwa zostali: Andrzej Czerniak, Andrzej Godlewski, Mirosław Krajewski, Zygmunt Jabłoński. Wraz z nowymi Braćmi obecnie wspólnota ta liczy 40 członków.fot. Adam Babiel
 • DSC07411
 • DSC07423
 • DSC07434
 • DSC07438
 • DSC07443
 • DSC07450
 • DSC07451
 • DSC07452
 • DSC07453
 • DSC07454
 • DSC07455
 • DSC07494
 • DSC07505
 • DSC07511
 • DSC07516 
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.